jineped
sp
sp anasayfa sp Anasayfa sp | sp site haritası sp Site Haritası sp | sp iletisim sp İletişim sp | sp
sp
kroki
sp
sp
sosyal media
facebook facebook
Anasayfa Enfeksiyonlar Kasık Biti
Kasık Biti

Kasık biti, küçük yengece benzer, saç veya kılda yaşayan ve kan emen "Phythirus pubis" adı verilen parazitlerdir. Genellikle, genital bölgedeki kıllarda olmak üzere kol altı kıllarında, vücutta ve kaş gibi yüzdeki kıllarda da kasık bitine rastlamak mümkündür. Yoğun kıllı kişilerde kasık biti göbek hizasına kadar çıkabilir. Bitler ön ayaklarıyla kıl folikülüne tutunurlar, başlarını ise kıl foliküllerinin içine sokarlar, bu şekilde de kan emebilirler.

Kasık biti en sık cinsel ilişki ile bulaşmaktadır. Daha seyrek olarak da iç çamaşır, çarşaf yoluyla da bulaşabilmektedir. Bitlerin bulunduğu alanda yaygın kaşıntı oluşmaktadır. Muayene sırasında kaşıntıya bağlı izler görülebilir. Ayrıca bitler sonucu deride koyu renkli (hiperpigmente) alanlar da oluşmaktadır.

 

Kasık biti ilaç kullanılarak tedavi edilebilir. Bunun yanı sıra bitlenen kişinin yatak çarşafları, iç çamaşırları, havluları, elbiseleri iyice kaynatılarak dezenfekte edilmelidir.cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma yolları için tıklayınız