jineped
sp
sp anasayfa sp Anasayfa sp | sp site haritası sp Site Haritası sp | sp iletisim sp İletişim sp | sp
sp
kroki
sp
sp
sosyal media
facebook facebook
Anasayfa Jinekoloji Adet Sancısı
Adet Sancısı

ADET SANCISI: BİR KADER Mİ?

Kadınların çoğunda adet döneminde kanamaya eşlik eden bir kasık ağrısı mevcuttur. Ancak toplumumuzda yanlış bir inanış olarak, bu ağrıların tamamen normal olduğu, bir kısmının da evlilik ve doğum sonrası kendiliğinde geçeceği düşünülmektedir.

Adet sancısı gerçekten normal midir?

Eğer adet dönemi ağrıları kadının sosyal hayatını olumsuz etkiliyorsa, kullandığı ağrı kesicilere rağmen şikayetlerinde azalma olmuyorsa mutlaka hekime başvurmak gerekmektedir. Çalışmalar göstermektedir ki, adet sancısı altta yatan bazı jinekoloji hastalıkların bir bulgusu olabilmektedir. Bazı yumurtalık kistleri, myomlar, rahim içi yapışıklıklar, enfeksiyonlar adet döneminde sancılara neden olabilmektedir.

Ancak adet sancısının en sık eşlik ettiği patoloji endometriozistir. Endometriozis hastalığı, rahim içinde bebeğin yerleştiği ve her ay adetle birlikte dökülen tabakanın, karın içinde başka yerlere yerleşmesi sonucu oluşur. Tüm kadınlardaki sıklığı %5 olan endometriozis hastalığı, adet sancısı çeken kadınlarda %20-25 oranında saptanabilmektedir. Endometriozis hastalığı ilerleyici bir hastalıktır ve kısırlığa neden olabilmektedir. Dolayısıyla genç bir kadının adet sancılarının önemsenmemesi, hastalığının ilerlemesinin önlenebileceği yılların kaybedilmesi anlamına gelebilir.

Yorumlar  

 
#1 CVP: Adet Sancısıayşe eren 02-08-2012 11:22
ben kürtaj oldum 13 gün kanamam oldu daha sonra 15 gün sonra adet oldum ve 7 gün oldu devam ediyor normalde 5 gün oluyordum sizce normalmi sevgilerle
Alıntı