Gonore (Bel Soğukluğu) Tanım

Gonore, diğer adı ile bel soğukluğu, "Neisserria Gonorrhoeae" adı verilen kahve çekirdeği şeklinde bir bakteri tarafından oluşturulan cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Bu bakteri erkeklerde sıklıkla idrar kanalında, kadınlarda ise rahim ağzına yerleşmektedir. Ayrıca bu bakteri farenjit gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına, konjuktivite (göz iltihabı), proktite (makat iltihabı), prostatite (prostat iltihabı), üretrite (idrar kanalı iltihabı) ve orşite (testis iltihabı) yol açabilmektedir.

Klinik Ve Tanı yöntemi

Gonore, diğer rahim ağzı enfeksiyonlarına benzer olara, çoğunlukla belirti vermeden, sinsice yerleşir. Eğer belirti oluşacaksa cinsel ilişkiden 4-7 gün sonra oluşmaya başlamaktadır. Belirtiler cinsel organdan (erkekte penis ucundan, kadınlarda vajina içinden) gelen sarımtırak ve kıvamlı irin benzeri akıntı şeklindedir. Vajinal akıntıya kasık ağrısı, idrar şikayetleri eşlik edebilmektedir. Gonore tanısı rahim ağzından alınan kültürlerden neisserria bakterisinin üremesi ile konulmaktadır.

Gonore (bel soğukluğu) enfeksiyonu rahim ağzından yukarılara tırmanarak rahim ve tüplerde yoğun iltihaba, yapışıklıklara neden olabilir. Bunun sonucunda da kısırlık gelişebilir. Ayrıca bu bakterinin kana geçerek yayılması ile endokardit (kalbin iç dokusu iltihabı), menenjit ve gonokokkal dermatit-artrit (cilt-eklem iltihabı) sendromunun gelişmesine neden olabilmektedir. Ayrıca gebelerde doğum sırasında yenidoğan bebeklerde gözün "konjuktiva" adı verilen beyaz kısmı enfekte olabilir (konjuktivit) ve bu şekilde "körlük" dahi gelişebilir. Bu yüzden yeni doğan bebeklerin gözlerine doğumdan hemen sonra bir takım antibiotikli göz damlaları damlatılmaktadır.

Gonore (Bel Soğukluğu) Tedavisi

Gonore (bel soğukluğu) hastalığı antibiotik tedavisi ile iyileşebilen bir hastalıktır. Tedavide tetrasiklin, seftriakson ve makrolid grubu antibiyotikler tercih edilmektedir. Gonore saptanan hastalarda çoğunlukla klamidya enfeksiyonu da bulunduğu için tedavi planlanırken, klamidya tedavisini de içermelidir.

Online Randevu

Özay Oral - DoktorTakvimi.com