Toplum için de "ilk gece korkusu" olarak bilinen ilk cinsel ilişki öncesindeki gerginlik, çiftler arasında strese yol açmakta ve bu durum da cinsel birleşmeyi zorlaştırmaktadır. Yaygın olarak genç kızlarımızın cinsel ilişki hakkında yetersiz bilgiye sahip olmaları, "kızlık zarının yırtılması","kanama" gibi söylemler özellikle kadınlarda ciddi bir "ilk gece korkusu" yaratmaktadır. Her iki tarafında rahat olmadığı bir şekilde girilen cinsel ilişki ise fiziksel ve ruhsal sorunlara yol açmaktadır. Bu psikoloji altında, stresli geçen ilk ilişkinin başarısız olması, utanılacak bir durum değildir. Aile olacak çiftlerin mutluluğu ve sağlığı için doktorlarına danışması ve doğru bilgileri alması ilk gece stresini azaltmada yardımcı olacaktır.

İlk gece öncesi bir doktordan yardım alınması, kadının kendi vücudunu tanıması ve kızlık zarının yapısı hakkında bilgi alması açısından rahatlatıcı bir etken olacaktır. Zarın sert ve daha az esnek olması durumunda ilişki sırasında ağrı ve kanama artacağından, bu duruma hazırlık için doktor tarafından verilen cinsel birleşmeye yardımcı maddeler kullanılabilir.

İlk cinsel beraberlikte erkeğe daha fazla sorumluluk düşmektedir. Kadının zorlanmadan ilişkiye hazırlanması birlikteliği kolaylaştırır. İlk cinsel ilişki sırasında ağrı olmaması için erkek sabırlı ve nazk davranmalıdır. Kızlık zarı hakkında önyargıları azaltmak için erkeğin de bu konuda bilgi alması önemlidir. Erkek, ilişki sırasında kanama olmamasının kadının bakire olmadığı anlamına gelmeyeceğini bilmeli ve gerçeği doktor muayenesi ile öğrenmeden herhangi bir suçlamada bulunmamalıdır.

Online Randevu

Özay Oral - DoktorTakvimi.com