Kısırlığa yol açan nedenler kadın ve erkeklerde neredeyse eşit oranda görülmektedir. Kısırlığın ortak nedenlerden bazıları yaş, cinsel birleşme sıklığı, alkol-sigara tüketimi, radyasyona maruz kalma, cinsel yolla bulaşan hastalıklar olabilir.

Kadında kısırlık olarak tanımlanan durumlar: üreme organlarındaki bozukluklar, doğuştan meydana gelen işlev kayıpları, sonradan geçirilen hastalıklar ve iltihaplanmalar, rahmin döllenmiş yumurtayı taşıyamaması ve yumurtalıklardaki hormonal bozukluklar olarak sayılabilir. 

Erkekte kısırlık ise şunlara bağlı olarak görülebilir: Dölleme için gereken hücrelerin sağlıksız olması, kanalların açık olmaması, sertleşme ve boşalma işlevlerindeki sorunlar. 

Kısırlıkların çok küçük bir yüzdesinin nasıl meydana geldiği bulunamamaktadır. Bunlar “nedeni açıklanamayan kısırlıklar” olarak tanımlanır. Bunlar günümüzde kullanılan metodlar ile ortaya çıkartılamayan ancak araştırılmaya devam eden kısırlık durumlarıdır. Psikolojik nedenlere bağlı olabilecekleri düşüncesi de olmakla birlikte tıp tarafından neden-sonuç ilişkisi kurulamamıştır.

Çiftlerin 12 ay boyunca doğum konrol yöntemi kullanmadan ilişkiye girmelerine rağmen gebeliğin oluşmaması durumunda bir uzmana başvurmaları tavsiye edilmektedir. Kısırlık şüphesinde kadın ve erkekte tüm ihtimaller araştırılmalı ve doğru teşhis konarak tedaviye başlanmalıdır.

Online Randevu

Özay Oral - DoktorTakvimi.com