Kızlık zarı tamamen kapalı bir zar değildir. Adet kanının dışarı akmasını sağlayacak bir ve ya birkaç deliği vardır. Bu deliklerin şeklline göre kızlık zarları çeşitlenir ve değişik isimler alır.

Annüler Hymen 

Tüm kadınlarda en sık görülen kızlık zarı çeşididir. Kızlık zarının ortasında halka şeklinde tek bir delik vardır. Zarın normal yapısı olarak görülür. Bazı kadınlada delik biraz daha büyük ve esnekliği fazla olabilir. Bu da kanamanın az olmasına veya hiç olmamasına yol açar. Kanama olmaması, kadının bakire olmadığı anlamını taşımaz. Kızlık zarının bozulup bozulmadığı doktor muayenesi ile kolayca anlaşılabilir.

Kresentrik Hymen 

Şekil olarak yarım aya benzeyen kızlık zarıdır. Alt kısmı daha kalın ve geniştir. İlişki sırasında genelde kanama olmaz, ancak zorlandığında yırtılır ve  şiddetli kanama olabilir. Bu tip kızlık zarına sahip olan kadınlar, cinsel ilişkide zorluk yaşamaktadırlar.

Septalı Hymen 

Kızlık zarının ortasındaki halka şeklindeki deliğin tam ortasından deri parçası geçer ve halka ikiye bölünür. Bu durumda cinsel ilişkide zorlanılmakta ve kanama fazla olabilmektedir. Nadir olarak görülen bir kızlık zarı çeşididir.

Kribriform Hymen 

Ender görülen kızlık zarı çeşitlerinden biridir. Zarın ortasında bir değil, ufak ufak bir çok delik bulunur. Görüntü dantel gibidir. Cinsel ilişki sırasında genelde yırtılmaz. Yırtılması için doktor müdahalesi gerekir.

Mikroperfore Hymen 

Kızlık zarının ortasında tek ve çok küçük bir delik vardır. Bu durumda adet kanı kolayca dışarı atılamadığından adet dönemklerinde çok fazla ağrı oluşmaktadır. Bu durumun giderilmesi için doktor müdahalesi gerekmektedir.

İmperfore Hymen

Kızlık zarında hiç delik olmaması durumudur. Vajina girişi tamamen kapalı olduğundan adet kanı dışarı çıkamaz ve içeride birikir. Bu tür bir zara sahip olan kızlar hiç adet görmezler. 15 yaşına gelmiş, adet görmeyen ve şiddetli adet ağrısı olan kızlar mutlaka kızlık zarı muayenesi yaptırmalıdır. Bu hastalarda akamayan kan zamanla vajna ve rahimi doldurarak büyük kitlelerin oluşmasına yol açabilirler. Ağrıların giderilmesi ve normal şekilde adet görülmeye başlanması için kızlık zarının doktor tarafından ameliyatlar açılması gerekir. Kızlık zarı açıldıktan sonra, durumun belli edilmesi açısından doktordan "bekaret raporu" alınabilir.

Esnek Hymen

Kızlık zarının ortasındaki halka şeklindeki delik normalden daha geniş ve daha esnek olduğunda, cinsel ilişki sırasında erkeklik organının (penisin) geçişine izin verir ve herhangi bir kanama olmaz. Bu durum kadın ve erkek arasında soruna yol açarsa, bekaret kontrolü doktor tarafından yapılabilir. Kadınların dörtte birinden fazlasında esnek kızlık zarı görülmekte ve kızlık zarı kanama olmadan erkeklik organının (penisin) geçişine izin vermektedir.

Online Randevu

Özay Oral - DoktorTakvimi.com