Kızlık zarının yırtılması durumunda zarın kendi kendini onarması ve tekrar eski haline gelmesi mümkün değildir. Dolayısı ile parçalanan kızlık zarı dokularının yeniden düzenlenmesi ancak carrahi yaklaşım ile söz konusudur, gerekli durumlarda yırtılmadan sonra kalan küçük ve sarkık zar parçaları birleştirilip dikiş atılarak veya vajina yan duvarlarından deri gerdirilip yeniden bir zar yapısı oluşturularak tamir edilir.

Kızlık zarı onarma işlemine hymenoplasti (himenoplasti) adı verilir. Günümüzde giderek popüler olan bu operasyon lokal anestesi ile yapılabilmekte ve 10-15 dakika sürmektedir. Kanama ve ağrısız bir cerrahi olan bu işlemden sonra hasta günlük hatayına hemen geri dönebilmektedir.Kızlık zarı çok ince bir yapı olduğundan genelde dikiş tutmamaktadır. Evlilik öncesi yaptırmak isteyenler için gerdek gecesinden 3 gün önce zara dikiş atılabilir ve bu yolla geçici bir çözüm sağlanabilir. Kızlık zarı dikimi konusunda diğer bir yöntem ise vajina duvarlarından alınan dokular ile yapay bir kızlık zarı oluşturulmasıdır. Bu yöntemle yapılan dikimler daha uzun süre kalıcı olabilir. Kızlık zarının dikilmiş olup olmadığı sadece bir jinekolog tarafından anlaşılır. İlişki sırasında anlaşılmaz. Ancak kanama olup olmayacağının garantisi hiç bir zaman yoktur.

Kimler kızlık zarı diktirebilir?

Kızlık zarı dikimi için herhangi bir kısıtlama yoktur. Doğum yapmış kadınlar da kızlık zarlarını diktirebilirler. Kızlık zarı dikimi konusunda bir sayı da yoktur. İstenildiği sayıda dikim yapılabilir. Ancak kızlık zarı, bulunduğu yer dolayısı ile enfeksiyonlara çok açıktır. Dikim yaptırmadan önce bu konu dikkate alınmalıdır.

Kızlık zarı neden diktirilir?

Kızlık zarı diktirme konusunda hem etik, hem de hukuki tartışmalar sürmektedir. Zaman zaman cinsel ilişkide yenilik olması açısından yapılan dikimler olsa da, bizim gibi bekarete çok önem verilen toplumlarda kızlık zarı dikimi çoğunlukla hayati önem taşımaktadır. Kızlık zarının dikimi, birçok genç kızın hayatını kurtarmakta ve ilk gece cinayetlerini önemli ölçüde azaltmaktadır. Bu açıdan bakıldığında, kızlık zarı dikimi daha anlaşılır ve kabul edilebilir bir hale gelmektedir.

Online Randevu

Özay Oral - DoktorTakvimi.com