Kızlık zarı, kanlanması ve sinir yapısı zayıf bir bağ doku olmasına rağmen yırtıldığında sıklıkla kanama görülür. Ancak kanama görülmediği durumlar da mevcuttur.  Kızlık zarının bozulması sırasında kanamanın olup olmaması veya şiddeti kızlık zarının yapısına göre farklılık gösterir. Bu nedenle cinsel ilişki sırasında kanama olması ya da olmaması kızlık zarı hakkında bilgi vermemektedir.

Bazı durumlarda kızlık zarının bozulmasına rağmen kanama olmayabilir. Bu durumda kesin bilgi almak için doktor muayenesine başvurulmalıdır.

Bazı durumlarda ise kanama olmasına rağmen kızlık zarının bozulması gerçekleşmeyebilir. Kanama zorlama sonucu vajina dokularında meydana gelmiş olabilir.

Kızlık zarının ortasındaki deliğin şekline, büyüklüğüne, dokusunun sertliğine göre kanamanın şiddeti ve oluşan ağrı miktarı değişebilir. Sinir yapısı zayıf olduğu için kızlık zarı yırtıldığında oluşan ağrı birkaç saniyeyi geçmemektedir. Ancak yırtılma sonrasında kanama azar azar birkaç gün devam edilebilir. Kızlık zarının etrafı tamamen iyileşince kanama da duracaktır.

Ağrı ve kanamanın uzun süre devam etmesi halinde mutlaka doktora başvurulmalıdır. Kızlık zarının yapısı ve bozulma durumu ancak doktor tarafından söylenebilmektedir.

Online Randevu

Özay Oral - DoktorTakvimi.com