Kızlık zarı isteyerek veya istemeden birkaç şekilde bozulabilir.

Kızlık zarı normalde cinsel ilişki sırasında bozulmaktadır. Ender de olsa kızlık zarının çok esnek olduğu durumlarda cinsel ilişkide değil, ancak doğumda bozulabilmektedir. Bunlar dışında vajinaya kaza sonucu veya bilerek yabancı bir cismin girmesi de kızlık zarını bozmaktadır.

Mastürbasyon ile kızlık zarını bozma, sadece vajinaya parmak veya yabancı bir cisim girdiğinde meydana gelebilir. Bunun dışında mastürbasyon yapmak ile kızlık zarının bozulması mümkün değildir.

Kızlık zarı genelde birkaç yerden yırtılmaktadır. Kızlık zarının yırtılması sırasında ağrı ve yırtılan dokular sebebiyle kanama olabilir.  Kızlık zarının yapısına göre ağrı ve kanama miktarı değişebilmektedir. İlk cinsel ilişki sonrasında hafif kasık ağrısı bir-iki gün devam edilebilir, ancak şiddetli ağrı olmamalıdır. Benzer şekilde cinsel ilişki sonrası kanama birkaç gün sürebilir, 3-4 gün sonra kızlık zarı iyileşir, kanama ve ağrı ortadan kalkar. Kanama ve ağrı daha uzun sürmesi durumunda bir doktora başvurmakta fayda vardır.

Ilk cinsel ilişki sonrası kızlık zarının iyileşme sürecinde az da olsa vajinal kanama görülebileceği için, bu süre içinde denize girmekten kaçınılması tavsiye edilmektedir.

Online Randevu

Özay Oral - DoktorTakvimi.com