Kızlık zarı bozulması ancak bir jinekolog tarafından muayene edilerek anlaşılabilir. Bunun dışında kadının kendisinin zarı görebilmesi veya dışarıdan birinin bakarak anlaması mümkün değildir. Cinsel ilişki sonrası kanama ve ağrı olup olması kızlık zarının bozulması konusunda bilgi vermemektedir. Çünkü bazı durumlarda kızlık zarının yapısal özelliklerinden dolayısı yırtılmasına rağmen kanama izlenmemekte, bazı durumlarda ise kanama vajinada kızlık zarı dışında başka noktalardan kaynaklanmaktadır.

Kızlık zarının ne zaman ve nasıl bozulduğu nasıl anlaşılır?

Kızlık zarının ne zaman yırtıldığını muayenede ortaya konulabilmesi sadece erken dönemde mümkündür. Cinsel ilişkiden birkaç gün sonrasına kadar kızlık zarının yeni yırtıldığı anlaşılabilir. Ancak bir hafta sonra yapılan muayenede zardaki yırtık iyileşmiş olacağından, yırtılma zamanının söylenmesi olanaksız hale gelir.

Yırtılmış bir zarın cinsel ilişki ile mi yoksa başka bir yoldan mı bozulduğu ise hiçbir zaman anlaşılamaz. Jinekolog tarafından yapılan muayene sonucunda sadece yırtıldığı anlaşılabilir, bunun nasıl meydana geldiği ortaya konulamaz.

Kızlık zarı bozulmadan hamile kalınır mı?

Kızlık zarının esnek ve geniş olduğu durumlarda, erkeklik organı (penisin) girişi ile yırtılma olmadan da hamile kalınabilir. Böyle bir durumda kızlık zarı normal doğum sırasında yırtılır. Bunun yanı sıra tam bir cinsel birleşme gerçekleşmeden, spermlerin vajina içine ilerlemesi ile de hamilelik gelişebilir.

Online Randevu

Özay Oral - DoktorTakvimi.com