Genel anlamda kürtaj rahim içinden doku almayı ifade eder. Çok sık olarak rahim içindeki gebeliğin sonlandırılması amacıyla uygulanır. Bunun dışında tanı, biyopsi veya tedavi amacıyla da uygulanabilir. Bu durumda genelde bu işleme probe kürtaş denir. İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması amacıyla yapılan kürtaj yasalara göre son adet tarihinden itibaren 10 hafta ile sınırlıdır.

Buna yasal tahliye veya kürtaj denir. Yasalarla ilgili bu işlemi ülkemizde yalnızca kadın doğum uzmanlar yapmakla yetkilidir. Yapılan işlem doktor ve hasta arasında kesinlikle gizli kalmaktadır. Eğer anne adayının ciddi bir hastalığı varsa ve gebelik onun için ciddi bir risk oluşturuyorsa veya gebeliği için zararlı olan fakat kendisinin mutlaka kullanmak zorunda olduğu ilaçlar varsa hastaya terapotik (tedavi amaçlı kürtaj) uygulanır.
Bu işlem için birden fazla doktorun onayı gerekli olduğu sağlık kurulu raporlarına ihtiyaç duyarız. Gebelik takibi sırasında bebekte ileri derecede bir sakatlık veya kalp atışının olmadığı tespit edildiği durumlarda terapotik kürtaj dediğimiz işlemi uygularız. İşleme başlamadan önce genel anlamda ultrasonla gebeliğin ve rahim dışındaki yerleşim bölümünü tespit ederiz. Kürtaj sırasında genel veya lokal anestezi tercih edilir. Genel anestezi uygulanacaksa işlemden 4 saat önce hastanın birşey yiyip içmemesi gereklidir.

Hastanın ilk kürtaj deneyimi ise veya daha öncesinde sezeryanla doğum yapmışsa genel anesteziyle kürtaj işlemini öneririz. Ancak hastanın daha önceden birden fazla kürtaj deneyimi varsa veya normal doğum yapmışsa lokal anesteziyle de yapabiliriz. Lokal anestezide hastanın rahim ağzı bölgesine uyuşturucu ilaç uygulaması yapılır. Genel anestezide ise anestezi uzmanı tarafından hastanın kolundan damar yoluna uyuşturucu ilaç uygulaması yapılır. Kürtaj işleminden önce mutlaka bir jinekolojik muayene ile rahim yapısı değerlendirilmelidir. Ortalama 5-15 dakida süren bir işlemdir. Lokal anesteziyle ortalama 15 dakika sonra, genel anesteziyle 30 dakika sonra hasta evine gönderilebilir. Antibiyotik, ağrı kesici, gerektiğinde kanama azaltıcı ilaçlar öneririz ve önerilerin dikkatli şekilde uygulanması gerekmektedir. İşlemden 1 hafta sonra hastayı kontrole çağırırız.

Kürtaj operasyonu geçiren biri ne kadar sürede iyileşir ?

Kürtaj operasyonu geçirdikden sonraki işlem ortalama 5 dakika sürer genel anestezinin etksinin geçmesi için 1 saat kadar devam etmektedir. Bu süre zarfında hastayı gözlem altında tutmak gerekiyor. Bir saatden sonra hasta normal olarak günlük hayatına dönebiliyor. Çünkü çok az bir kanama, adet ten daha az vajinal kanama olur.

Ağrı hemen hemen hiç olmaz, olursa da ağrı kesicilere yanıt veren bir ağrıdır. Kanama bir hafta on gün kadar sürebilir, daha sonra kanama bitiyor ve kü rtaj yaptıran hasta, bir buçuk ay sonra hasta adet olmaya başlar. Kürtajdan sonraki bir hafta vajinal kanama devam ettiği sürece cinsel ilişkiye girilmemelidir.

Kürtajdan sonra tampon kullanımı sakıncalı değildir. 

Ancak tampon kullanımın çok sıkı koşulları vardır. Tamponun çok kısa süreli olarak kullanılması çok sık değiştirilmelidir. Bu kurallara uyulursa gerekli hijyen kurallarına uyulursa tampon kullanmakta sakınca yoktur. Kürtaj yaptıran biri yeniden hamile kalabilir mi? Kürtaj yaptıran biri %99.9 tekrar hamile kalmada bir sorun çıkmaz. Bu çok az oran, kürtajın bir komplikasyon olduğu zaman, eğer kürtaj sırasında rahim delinmesi, kürtaj sonrası enfeksiyon, tüplerin tıkanması, rahim yapışması durumlarında hamile kalmakta zorluklar yaşanabilir. Bu durumlarda da tedavi yapıldıkdan sonra hamilelik mümkün olmaktadır.

Hangi durumlarda yapılır?

Gebelik sonlandırmak amacı dışında yapılan kürtaş tipleri şu şekildedir:

Probe

Rahim ağzından geçirilerek rahime ilerletilen özel aletlerle rahim içi dokuların kazınarak dışarıya alınması işlemine verilen addır. Bu şekilde rahim içindeki kanamaya neden olan polip, hiperplazi gibi hastalıkların ortaya konulması sağlanmaktadır. Ayrıca kanayan tabakanın temizlenerek kanamanın durması sağlanarak tedavi edici özelliğe de sahip olabilmektedir.

Fraksiyone

Probe kurtajda olduğu gibi hem rahim içindeki dokular kazınarak alınır, hem de ilave olarak rahim ağzı kanalındaki dokular da kazınır. Bu iki ayrı bölgeden elde edilen dokular ayrı ayrı kaplara konularak patolojik incelemeye alınır. Böylece rahim içi hastalıklarına ilave olarak rahim ağzı hastalıklarının da ortaya konulması sağlanmış olunur.

Revizyone

Daha önceden yaşanmış düşüğe bağlı olarak rahim içinde kalan gebelik parçalarının temizlenmesi işlemidir. Düşük sonrası içeri de kalan dokular, daha sonraki dönemde enfeksiyon ve yapışıklıklara neden olarak kadının üretkenlik kapasitesinin azalmasına neden olmaktadır. Bu nedenle jinekoloji pratiğinde birçok hekim düşük sonrası revizyone kurtajı bir önlem amacıyla uygulamaktadır.

Bumm

Doğum sonrası rahim içinde kalan plasenta parçalarının temizlenmesi için bumm küreti adı verilen özel enstrumanlarla uygulanan küretaj tipidir.

Online Randevu