Mikoplazma-Uroplazma Enfeksiyonları Tanım

Mikoplazma ve üroplazma bilinen en küçük mikroorganizmalardır. Hücre duvarı olmayan bu mikroorganizmalar bilinen antibiyotiklerin birçoğuna karşı dirençlidirler. Mikoplazmalar cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara neden oldukları gibi, aynı zamanda zatüreye (akciğer iltihabı) de neden olmaktadırlar. Ayrıca hamilelerde erken doğum, düşük ve tekrarlayan gebelik kaybı gibi komplikasyonlara da yol açabilmektedirler.

Mikoplazma-Uroplazma Enfeksiyonları Klinik ve Tanı yöntemleri

Mikoplazma ve üroplazma enfeksiyonları nadiren şikayet oluşturmakta, çoğu zaman yapılan özel kültür- antibiyogram testlerinde tesadüfen ortaya çıkmaktadırlar. Belirti oluşturduklarında ise vajinal akıntı, kasık ağrısı, kısırlık, düşük ve erken doğum şeklinde ortaya çıkmaktadırlar. Özellikle tüplere yayılan mikoplazma ve üroplazma enfeksiyonları durumlarında gebeliğin oluşumunda ve devam etmesinde ciddi sıkıntılar oluşabilmektedir.

Mikoplazma ve üroplazma rahim ağzı enfeksiyonları dışında, idrar yolu enfeksiyonu, böbrek iltihabı (pyelonefrit), rahim ve tüplerde enfeksiyon, eklem iltihabına da neden olabilmektedir. Ayrıca gebelikte rahim içinde oluşan enfeksiyonlara da yol açabilmektedir. Bu enfeksiyonlardan şüphelenilen hastalarda tanı için kültür alınmalıdır.

Mikoplazma-Uroplazma Enfeksiyonları Tedavisi

Mikoplazma ve üroplazma enfeksiyonlarının tedavileri ağızdan alınan antibiyotikler (tetrasiklin veya azitromisin türevi) ile uygulanmaktadır. Doğru antibiyotiğin seçimi kültür sırasında yapılan antibiyogram önemli rol oynamaktadır. Dirençli enfeksiyonlarda eş (partner) tedavisi uygulanmalı ve antibiyograma göre ikinci bir kür uygulaması belirlenmelidir.

Online Randevu

Özay Oral - DoktorTakvimi.com