Orgazm bozuklukları fiziksel ve fiziksel olmayan nedenler olarak ikiye ayrılır. Fiziksel nedenler olarak "disparoni" olarak adlandırılan "ağrılı cinsel ilişki"ye yol açan hastalıklar ön plandadır.  Vajinal ve diğer genital sistem enfeksiyonlarına bağlı gelişen hassasiyet, rahim içi doğum kontrol araçlarının olumsuz etkileri sıklıkla cinsel ilişki sırasında ağrı hissedilmesine neden olurlar. Benzer şekilde özellikle menopoz döneminde oluşan vajinal kuruluk da kayganlığın azalması nedeni ile ağrıya yol açabilir. Bunların dışında “endometriyozis” en sık “ağrılı cinsel ilişki” nedeni olan hastalıktır. Ayrıca yaşa ve geçirilen gebeliklere bağlı olarak oluşan organ sarkmaları da cinsel ilişkide isteksizliğe neden olabilir.

Fiziksel olmayan nedenler arasında eşler arasındaki problemler, depresyon, öfke veya cinsel ilişkiye konsantrasyonu engelleyen diğer psikolojik faktörler bulunabilir. Kadınların cinsel ilişki öncesi uyarılmayı arttırıcı sürecin yeterince yaşanmaması da en sık orgazm bozukluğu nedenidir. Bazı kadınlar için cinsel ilişki sırasında kendilerini bırakmaları, belki de kontrolü kaybetmeleri endişesi ile, eşe bağımlılık anlamına geldiği düşüncesi de orgazm yaşanmasını engellemektedir.

Orgazm problemi yaşayan çiftlerin öncelikle jinekolojik açıdan değerlendirilmeleri gerekmektedir. Çünkü psikolojik nedenlerin ortaya konulabilmesi için öncelikle organik bir problemin olmadığı gösterilmelidir. Yapılacak değerlendirme ile tüm olası nedenler tek tek araştırılmalı, cinsel ilişkiyi olumsuz etkileyebilecek ilaçlar gözden geçirilmelidir.

Psikolojik faktörlerin ön planda düşünüldüğü kadınlarda jinekolog ve psikologlar bir arada çalışarak bu durumun ortadan kalkmasını sağlamalıdırlar. Belli bir süre sürmes gereken terapiler ve ilaç desteği ile bu sorun tamamen alışarak, sağlıklı bir birlikteliğin önündeki önemli bir engel geride bırakılmalıdır.

Online Randevu

Özay Oral - DoktorTakvimi.com