Rahim ağzı bölgesi, rahimin vajinaya yakın olan alt kısmıdır. Vajinaya diğer genital organlardan daha yakın olduğu için iltihaplanma ihtimali daha fazladır. Rahim ağzı denince akla gelen ilk hastalık son yıllarda erken teşhis ve tedavisi için yoğun kampanyalar yapılmakta olan rahim ağzı kanseridir. Rahim ağzı kanseri ve rahim ağzında oluşan diğer hastalıklar şunlardır:

Rahim Ağzı Kanseri

Rahim ağzı kanseri, dünyada kadınlar arasında en fazla görülen ikinci kanser türüdür. Bu kanserin ortaya çıkmasının nedenlerinden biri çok bulaşıcı ve tehlikeli olan HPV adlı virüsün rahim ağzına yerleşmesidir.

Tüm kanser türlerinde olduğu gibi rahim ağzı kanseri de hücrelerin anormal bir şekilde ve sayıda çoğalmasıyla meydana gelmektedir. Belirtileri anormal kanama, karın ağrısı, ilişki sonrasında kanama şeklinde görülür. Hastalığın erken dönemde tanınabilmesi pap-smear adı yerilen bir tarama testi ile yapılmaktadır.

HPV virüsüne karşı aşı mevcuttur. Aşı ile hastalık önlenebilir ve düzenli aralıklarla yapılacak pap-smear testi erken teşhisi ve tedavisi mümkün olur.

Rahim Ağzı Enfeksiyonu

Çeşitli bakteri ve virüslerin rahim ağzına yerleşmesi ile enfeksiyon oluşmaktadır. Tampon ve spiral kullanımına bağlı olarak da enfeksiyon görülebilmektedir. Rahim ağzı enfeksiyonlarının en sık belirtisi vajinal akıntıdır. Lekelenme şeklinde kanamalar da rahim ağzı enfeksiyonu şüphesi yaratmaktadır. Enfeksiyonlar jinekolojik muayene ile teşhis edilebilirler ve genellikle ilaçla tedavisi mümkündür.

Servikal Polip

Polipler, rahim ağzı bölgesinde oluşan genelde iyi huylu kitlelerdir. Jinekolojik muayene sırasında teşhis edilebilir ve basit bir operasyon ile alınabilirler.

Herhangi bir hastalık meydana gelmeden önlem alınması sağlığımız için en doğru yoldur. Bu nedenle düzenli kontrollerinizi ihmal etmeyiniz. Bir sorunla karşılaştığınızda en doğru teşhis için doktorunuza başvurunuz.

Online Randevu

Özay Oral - DoktorTakvimi.com