Rahim, yumurtalıklardan bırakılan yumurta ile spermin döllenme sonrası yerleştiği ve doğuma kadar bebeğin içinde büyüdüğü koruyucu organdır. Gebeliğin olmadığı zamanlarda mandalina büyüklüğünde sert bir organdır. Gebelik boyunca, bebeğin anne karnında büyüdüğü sırada darbelere ve dıştan gelen diğer tehlikelere karşı güvenli bir ortam oluşmasını sağlamaktadır. Doğum sırasında da rahim kasları kasılarak bebeğin dışarıya çıkmasına yardımcı olur. Gebeliğin oluşmadığı aylarda rahimin iç tabakası dökülerek adet kanamasını oluşturmaktadır.

Miyomlar

Miyom, üretken dönemde salgılanan hormonlar nedeniyle rahimde oluşan kitlelerdir. Miyomlar iyi huylu karakterde olmalarında rağmen, boyutları mutlaka takip edilmelidir. Rahim içinde yerleşim yerlerine ve büyüklüklarine göre miyomlar düzensiz kanama, kasık ağrısı, adetlerde fazla kan kaybı, gebelik döneminde düşük gibi belirtilere neden olabilirler. Miyomlar tanısı, jinekolojik muayene ve ultrason ile kesin olarak yapılabilmektedir.

Rahim Kanseri

Rahimin içini döşeyen dokuyu (endometrium) meydana getiren hücrelerin istenmeyen şekilde çoğalması sonucu rahim kanseri meydana gelir. Bu kanser genelde kadınlık hormonu (östrojen) seviyesinin düştüğü, adet kanamalarının azaldığı menopoza yakın dönemde ortaya çıkmaktadır. Az sayıda doğum yapmış olmak, şişmanlık, diyabet (şeker) hastalığı kadınlar için diğer risk faktörleridir.

Rahim kanserinin ilk belirtisi genellikle anormal vajinal kanamadır. Üreme çağındaki kadınlarda adet kanamasının daha şiddetli olması, adet dönemleri arasında kanamaların olması ve cinsel ilişki sonrası kanama durumlarında bu hastalık mutlaka akla gelmelidir. Rahim kanserinin kesin tanısı rahimden biyopsi alınması ile konulmaktadır.

Rahim Sarkması

Rahimi tutan bağların gevşemesi ile rahim aşağı doğru kayabilir veya dışarıdan görülecek şekilde sarkabilir. Bu duruma rahim sarkması adı verilir. Geçmişte yapılan doğumlar rahim sarkmasına yol açmakla birlikte yaşlanma, fazla kilolar, uzun süren kabızlık, öksürüğün eşlik ettiği hastalıklar ve ağır yük taşıma sonucunda da görülebilmektedir. Jinekolojik muayene sırasında tanısı konabilmekte ve bazı cerrahi teknikler ile tedavisi yapılabilmektedir.

Her zaman en doğru tanı ve tedavi için doktorunuza başvurunuz. Unutmayın ki hastalıkları önlemenin en doğru yolu düzenli kontrollerinizi aksatmamaktır.

Online Randevu

Özay Oral - DoktorTakvimi.com