Riskli gebeliklerde öncelikle anne ve bebek yakın takibe alınır.

Riskli Gebelik Nedir?

Annenin sağlık sorunları veya kalıtsal bazı hastalıkları olması durumunda gebelik riskli olarak değerlendirilmektedir.

Ailede süregelen ve kalıtımsal yolla geçen bir takım hastalıklar, gebeliğin riskli olarak görülmesine neden olmaktadır. Örneğin mevcut gebelik öncesi anne birden fazla düşük yapmış ise, anne ve ailede kalıtımsal hastalık şüphesi oluşmakta ve bu yönde tetkikler yapılmaktadır.

Gebeliğin riskli olarak nitelendirilmesine yol açan diğer nedenler de annenin mevcut hastalıkları olabilir. Diabet (şeker), yüksek tansiyon, kan hastalıkları, zehirlenme gibi hastalıklar hem gebelikte sorunlara yol açabilmekte, hem de erken doğum riskini artırmaktadır.

Bunların yanı sıra bebekte görülen bir takım anormal durumlar da gebeliği riske sokabilmektedir. Boy ve kilonun normal gelişim ölçütlerinin dışında seyretmesi, çoğul gebelikler, bebeğin anne karnında yanlış pozisyonda durması gibi haller de riskli gebelik tanımına girmektedir.

Riskli Gebeliklerde Hangi Müdahaleler Yapılır?

Öncelikle, gebelik öncesi ve sırasında, ailede var olan hastalıklarla ve annenin sağlık geçmişi hakkında doktor detaylı bir şekilde bilgilendirilmelidir.

Riskli gebeliklerde öncelikle anne ve bebek yakın takibe alınır. Riski yaratan duruma ve riskin büyüklüğüne göre doktor tarafından gerekli müdahaleler yapılılır. Bu dönemde kontroller daha sık yapılmaya başlarken, annenin fiziksel aktiviteleri kısıtlanabilir.

Her gebelik özel ve farklıdır, bu nedenle en doğru teşhis ve takip için doktorunuzla sürekli iletişimde bulunmanız hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için önemlidir.

Online Randevu

Özay Oral - DoktorTakvimi.com