Fizyolojik (Normal) Vajinal Akıntı Nedir?

Normalde üreme çağındaki her kadında şeffaf, akışkan, kokusuz, kaygan nitelikte bir akıntı olmaktadır. Östrojen hormonunun etkisi ile rahim ağzı ve vajinadaki salgı bezlerinden salınan bu sıvının en önemli yararı vajina içinde kayganlığı sağlayarak cinsel ilişkinin ağrısız olmasını sağlamaktır. Benzer şekilde bu normal akıntılar yürüme, koşma gibi fiziksel aktivasyonlar sırasında da vajina duvarlarının birbirine sürtünmesiyle oluşacak tahrişi de önlemektedir. Menopoza girilmesi ile birlikte östrojen hormonunun azalmasına bağlı olarak fizyolojik (normal) vajinal akıntının azalması "vaginal kuruluk" şikayetini meydana getirmektedir.

Fizyolojik (normal) vajinal akıntı, aylık menstrulasyon periyodu içinde yumurtlama gününe yaklaştıkça artma eğilimindedir. Hatta bazı aylarda bu şeffaf akıntı iç çamaşırı ıslatacak miktarda olabilir. Yumurtlamayı gösteren bu akıntı, tam yumurtlama gününde yumurta akı kıvamında, çekince uzayan, sümüksü ve şeffaf bir görünüm alır. Bu akıntı spermlerin vajina ve rahim ağzından kolayca geçerek yumurtayı bulabilmesi için yardımcı olmaktadır.

Miktarı aylık periyotlar içinde değişiklik gösterebilse de, fizyolojik (normal) vajinal akıntı renksiz ve kokusuzdur;kaşıntı ve irritasyon da yapmaz.

Online Randevu

Özay Oral - DoktorTakvimi.com