Vajinal operasyonlar genellikle hızlı iyileşme sürecini beraberinde getiren prosedürlerdir. Günümüzde idrar kaçırması, genital organ sarkmaları, rahim ağzı ve vajina patolojileri, cinsel fonksiyon bozuklukları ve vajinal estetiği nedenleri ile birçok vajinal cerrahi prosedür uygulanmaktadır.

İdrar kaçırma yaşlanmanın normal bir bulgusu değildir. Hangi yaşta olursa olsun, idrar kaçırmaları hayat konforunu bozan, kolayca tedavi edilebilir bozukluklardır. İdrar kaçırma nedeninin ortaya konulmasının ardından birçok vakada lokal anestezi altında uygulanabilen, toplam süresi 20 dakikanın altında süren cerrahi teknikler ile %90’lara varan başarı elde edilebilmektedir.

Genital organ sarkması, özellikle zor doğum yapma öyküsü olan kadınlarda sıkça ortaya çıkmaktadır. Yaşın ilerlemesi ve doku direncinin azalması ile idrar torbası, kalın bağırsak ve rahimde sarkmalar oluşabilir. Bu sarkmaların artması idrar ve dışkılama yaparken şikayetlere neden olabileceği gibi, zamanla organların tamamen dışarıya çıkmasına da yol açabilir. Genital organ sarkmaları jinekolojik muayene ile değerlendirilerek vajinal yoldan uygulanacak cerrahiler ile onarılabilir.

Bartolin kisti, genital siğil, epizyotomi (doğum kesisi) gibi organik nedenlerle oluşabilecek cinsel fonksiyon bozukluklarıcerrahi olarak kolayca tedavi edilebilmektedir. Ayrıca muayenehanemizde rahim ağzı kanser öncüsü lezyonlar nedeniyle yapılması gereken LEEP, konizasyon gibi cerrahiler de uygulanmaktadır. Vajinal estetik operasyonları da giderek popülerleşmekte olan ve muayenehanemizde uygulanabilen cerrahi prosedürler arasındadır.

Online Randevu

Özay Oral - DoktorTakvimi.com