Vajinal tamponlar, menstrulasyon kanamasının vücut dışına atılmadan vajina içinde emilmesini sağlayan pamuklu ürünlerdir. Silindirik şekli sayesinde vajinal tamponlar rahatça yerleştirilebilirler. Bu tamponlar sıklıkla denize ve havuza girilen yaz aylarında tercih edilmektedir. Böylece kadınlar özel günlerinde bile güvenle yaz tatilinin tadını çıkarabilmektedirler.

Vajinal tamponlar, hijyenik bezlere nazaran daha mı risklidirler?

Aslında pek sayılmaz. Eğer kurallarına uygun davranılır ve gerekli hassasiyet gösterilirse tampon kullanımı oldukça güvenlidir. Kadınların tampon kullanımı hakkındaki en önemli kaygıları tamponun yerleştirilmesi ile ilgilidir. Birçok kadın yanlış yerleştirmekten doğabilecek komplikasyonlardan çekinmektedir. Aslında tampon kullanımında yaşanabilecek ciddi sorunlar yanlış uygulanmasından ziyade yanlış zamanda geri çekilmesinden oluşur. Uygulama sırasında yapılan hatalar ile yaşanılacak en önemli sıkıntılar kadının kendini rahatsız hissetmesi ve tamponun kanı sızdırmasıdır. Oysaki geri çekilmenin geciktirilmesi ile hayatı tehdit edebilen, toksik şok sendromu adı verilen tabloya neden olunabilir.

Nedir toksik şok sendromu?

Toksik şok sendromuna aslında vücudumuzda ve çevremizde sıkça yer alan bir bakteri olan stafilokoklar yol açmaktadır. Bu bakterilerin salgıladığı toksinler ile bir nevi kan zehirlenmesi oluşmaktadır. Vajinal tampon uygulamasının neden bu şok tablosuna yol açtığı net ortaya konulamamış olsa da literatür bize tampon-şok tablosu ilişkisini net biçimde ortaya koymaktadır.

Toksik şok sendromunda, böcek-yılan sokması benzeri bulgular oluşmaktadır. Ani yükselen ateş, üşüme, bulantı-kusma, kas ağrıları, halsizlik, baş ağrısı sıklıkla görülen belirtilerdir. Ender gözrülen ama son derece agresif seyreden, ölüme yol açabilen bu tablo aslında çok kolay önlenebilmektedir.

Bu toksik sendromdan kaçınma yolları nelerdir?

Vajinal tampon kullanırken dikkat edilecek birkaç basit kural riski azaltır. Bu kuralların başında tampon kullanım süresi gelmektedir. Kadınlar vajinal tamponu yerleştirdikten 4-8 saat sonra mutlaka tamponlarını geri çekmelidirler. Bu durumda toksik şok sendromu riski sıfıra yakın olmaktadır. Yapılan en sık yanlış vajinal tampon ile gece yatılmasıdır. Bu durumda tampon uzun süre vajinada kaldığında risk artacaktır.

Uygulama süresi dışında dikkat edilmesi gereken diğer hususlar adet kanaması için yeterli olacak en küçük tamponu kullanılması, aynı anda birden fazla tampon uygulanmaması ve adet dönemi dışında akıntı nedeni tampon kullanılmamasıdır. Ayrıca sadece pamuk içeren tamponlar kullanılmalıdır. Parfümlü tamponlarda alerji riski daha yüksektir.

Tampon uygulamasının başka sıkıntıları var mıdır?

Vajinal tamponlar doğru yerleştirildiğinde herhangi bir rahatsızlık oluşturmazlar. Kadınlar tamponun varlığını hissedemezler. Eğer bir şekilde rahatsızlık mevcutsa bu durum sıklıkla tamponu yeterince derine yerleştirilememesi ile ilgilidir. Çoğunlukla kadınlar tamponun derinlere kaçmasında çekinirler. Bu yersiz bir kaygıdır. Ne kadar derine itilirse itilsin tampon karın içi organlarının içine kaçmayacaktır. Sadece itilirken tamponun geri çekilmesinde kolaylık sağlaması için üretilmiş olan ipin vajina dışında bırakılmasına dikkat etmek gerekir. İpin vajinaya kaçması durumunda bile, tampon kolayca geri alınabilir. Kadının tamponu kendi başına alamaması durumunda bile vajinal tampon jinekologlarca kolayca geri çekilebilir.

Vajinal tampon uygulaması tuvalete gidilmesine engel midir?

Hayır değildir. Vajinaya yerleştirilen tampon idrar çıkış deliğini ve anüsü etkilememektedir. Bu nedenle vajinada bulunan tampon tuvalate gidilmesine engel değildir. Tuvalete gittikten sonra da vajinal tamponunun değiştirilmesi gerekmemektedir.

Vajinal tampon uygulaması enfeksiyon riskini arttırır mı?

Hijyen kurallara uygun davranıldığında, özellikle uygulama öncesi ellerin yıkanması ile vajinal tamponlara bağlı gelişen enfeksiyon riski çok yüksek değildir. Ayrıca bu tamponlar zaten 4-8 saatten kısa sürede çıkarılacakları için de enfeksiyon oluşumunu arttırmazlar. Vajinal tamponlar adet kanının hava ile temas ettiğinde oluşan kokunun oluşmasını da engelleyerek kadınlara konfor sağlayabilirler.

Asla Yapılmaması Gerekenler:

  • Vajinal tamponlar asla 8 saatten uzun uygulanmamalıdır.
  • Gece yatarken tampon uygulanmamalıdır.
  • Aynı anda birden fazla tampon uygulanmamalıdır.
  • Vajinal akıntı nedeni ile tampon kullanılmamalıdır.
  • Vajinal tampon varlığında cinsel ilişkiye girilmemelidir.

Online Randevu

Özay Oral - DoktorTakvimi.com