Yumurtalıklar, karının alt bölgesinde simetrik bir şekilde yerleşmiş, 3-4 cm. uzunluğunda iki adet olarak yer alan organlardır. Dişi üreme hücreleri olan yumurtaları barındırdıkları için bu ismi almışlardır. Bir kadının hayatı boyunca sahip olduğu tüm üreme hücreleri, yani yumurtalar burada korunur ve ergenlik döneminde olgunlaşan bu yumurtalar her ay bir tane olmak üzere karın boşluğuna bırakılır.

Yumurtalıklarda ortaya çıkabilecek hastalıklar şunlardır:

Yumurtalık Kistleri

Yumurtalıklarla ilgili en yaygın görülen hastalık kistlerdir. Kist, genel tanım olarak yumurtalıkların içinde oluşan ve içi su dolu keseciklerdir. Adet görülen üreme dönemindeki kistler genelde zararsızdır ve belli bir büyüklüğe ulaşmadan müdahale edilmemelidir. 4-5 cm. genişliğine ulaşan kistler doktor tarafından takip edilmeye başlanmalıdır ve ilaç tedavisine rağmen büyüme devam ettiği takdirde kistin cerrahi olarak alınmasına karar verilmelidir. Bununla beraber menopoz döneminde rastlanan yumurtalık kistleri ise çoğunlukla ilaç tedavi süreci beklenilmeden alınmalıdır.

Hastalarda yumurtalık kistlerin varlığı ile adet düzensizliği ve karın ağrısı oluşabilir. Bunun dışında bazı hastalarda yumurtalık kistleri hiçbir şikayete neden olmadan, rutin takipler sırasında da saptanılabilir. Kistlerin kesin tanı jinekolojik muayene ve ultrason ile konulabilir.

Yumurtalık Kisti Nedir?

Genellikle üreme çağında ortaya çıkan yumurtalık kistleri çoğunlukla zararsızdır. Yumurtalığın ürettiği bu kistler; üreme dönemindeki kadınların her ay periyodik olarak follikül olarak tanımlanan ve içinde yumurta hücresi barındıran kist üretmektedir. Bu kist adet döneminde çatlamaktadır. Ancak bazı kadınlarda bu kistler aşırı büyüyebilmektedir. Yumurtalık kistlerinin tanısı pediyodik jinekolojik muayeneler sırasında konulmaktadır. 

Yumurtalık Kisti B

Yumurtalık kistleri genellikle herhang bir belirti vermemekle birlikte çoğunlukla aşağıdaki semptomlara neden olabilirler;

 • Kasık bölgesinde ağrı
 • Kilo alma
 • Tüylenme
 • Kısırlık
 • Karında dolgunluk hissi
 • İlişki sırasında ağrı hissi
 • Ağrılı adet görme
 • Adet düzensizliği

Yumurtalık Kisti 

Yumurtalık kisti nedenleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

 •  Erken yaşta adet görmek
 •  Obezite problemi
 •  Kısırlık
 •  Tiroid hormon bozuklukları
 •  Meme kanseri tedavisi
 • Genetik

Yumurtalık Kisti T

Yumurtalık kisti tedavisinde öncelikle kistin büyüme oranı ve hızının gözlemlenmesi gerekmektedir. Bununla birlikte doktorun önerdiği doğum kontrol hapları ile kistin küçülmesi sağlanmaktadır. Beklenen oranda küçülme yaşanmıyorsa cerrahi müdahaleye başvurulmaktadır. Çeşitli bitkisel yöntemler ile yumurtalık kisti tedavi edilmeye çalışılmamalıdır. Herhangi bir bitkinin ya da maddenin fazla alımı ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. 

Yumurtalık Kisti Ameliyatı

Yumurtalık kistleri ilaç tedavisi ile iyileştirilemeyecek kadar büyükse ya da büyüme çok hızlı yaşandıysa, düzensiz yüzeye sahipse ve birden fazla sayıda ve iç yapısı sert ise cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Yumurtalık kisti ameliyatı; laparoskopik ya da laparatomi yöntemleri ile gerçekleştirilebilmektedir. 

Birçok kadında yumurtalık kisti herhangi bir belirti göstermezken bazı kadınlarda ise adet gecikmesine neden olabilmektedir. Adet gecikmesi yaşayan hastalara doğum kontrol hapları kullanılması önerilmektedir. Böylece hem adet düzensizliği ortadan kalkacaktır hem de tespit edilen kistte küçülme ve kaybolma yaşanacaktır. Doğum kontrol hapı kullanılmasına rağmen kist büyüklüğünde herhangi bir değişiklik gözlemlenmiyorsa kist cerrahi yöntemler ile alınmaktadır. 

Kısırlık teşhisi konulabilmesi ya da kısırlığın nedenlerinin teşhis edilebilmesi için ayrıntılı bir jinekolojik muayene gerekmektedir. Bu muayene sırasında genellikle kist oluşumu gözlemlenmektedir. Günümüzde yumurtalık kistleri arasında en sık kısırlığa neden olan kist türü çikolata kistidir. Tedavi edilmeyen kistler yumurtalık dokusunda deformasyona yol açtığı için zamanla kısırlık riskini de arttırmaktadır. 

Yumurtalık Kanseri (Tümör)

Kanser, normal dışı çoğalan hücrelerden oluşmaktadır. Yumurtalıklarda da bu şekilde çoğalan ve kötü huylu diye tabir edilen hücreler oluşabilmektedir. Böyle bir durum varlığında kasık ağrısı, şişkinlik-ağırlık hissi, kabızlık, bulantı ve kilo kaybı gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Ancak yumurtalık kanseri çoğu zaman erken dönemde belirti vermemektedir.

Bu kanserin tanısı jinekolojik muayene ve ultrasona ek olarak kan tahlilleri ile yapılabilmektedir. Tümörlerin karakterinin anlaşılmasının ardından tedavisi cerrahi ile yapılır, çıkarılan parçanın patolojik olarak incelenmesi yapılır. Yumurtalık kanserinin belirtileri oldukça geç dönemde ortaya çıktığı için erken tanısı oldukça zor olmaktadır.

Hastalıklara karşı alabileceğiniz en etkili önlem, düzenli olarak doktor kontrolünden geçmenizdir. En doğru tanı ve tedavi doktorunuz tarafından yapılacaktır.

Online Randevu

Özay Oral - DoktorTakvimi.com