Adet Sancısı: Bir Kader Mi?

Kadınların çoğunda adet döneminde kanamaya eşlik eden bir kasık ağrısı mevcuttur. Ancak toplumumuzda yanlış bir inanış olarak, bu ağrıların tamamen normal olduğu, bir kısmının da evlilik ve doğum sonrası kendiliğinde geçeceği düşünülmektedir.

Adet Sancısı Gerçekten Normal Midir?

Eğer adet dönemi ağrıları kadının sosyal hayatını olumsuz etkiliyorsa, kullandığı ağrı kesicilere rağmen şikayetlerinde azalma olmuyorsa mutlaka hekime başvurmak gerekmektedir. Çalışmalar göstermektedir ki, adet sancısı altta yatan bazı jinekoloji hastalıkların bir bulgusu olabilmektedir. Bazı yumurtalık kistleri, myomlar, rahim içi yapışıklıklar, enfeksiyonlar adet döneminde sancılara neden olabilmektedir.

Ancak adet sancısının en sık eşlik ettiği patoloji endometriozistir. Endometriozis hastalığı, rahim içinde bebeğin yerleştiği ve her ay adetle birlikte dökülen tabakanın, karın içinde başka yerlere yerleşmesi sonucu oluşur. Tüm kadınlardaki sıklığı %5 olan endometriozis hastalığı, adet sancısı çeken kadınlarda %20-25 oranında saptanabilmektedir. Endometriozis hastalığı ilerleyici bir hastalıktır ve kısırlığa neden olabilmektedir. Dolayısıyla genç bir kadının adet sancılarının önemsenmemesi, hastalığının ilerlemesinin önlenebileceği yılların kaybedilmesi anlamına gelebilir.

Online Randevu

Özay Oral - DoktorTakvimi.com