Kürtaj Nedir, Nasıl Yapılır?

Kürtaj uygulaması istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması amacıyla uygulanmaktadır. Kelime anlamı kazımak olan kürtaj işlemi; yasaların belirlediği şekilde gebelik sürecinin ilk 10 haftasında uygulanabilmektedir. Günümüzde vakum yöntemi ile genel anestezi altında uygulanan kürtaj işlemi birçok risk faktörü barındırması nedeniyle tecrübeli doktorlar tarafından uygulanması gereken bir işlemdir. 

Kürtaj işlemi öncesinde ayrıntılı bir muayene gerçekleştirilmekte ve anestezi uygulanmaktadır. Hastaya ve gebelik haftasına uygun olan cihaz ve ekipmanlar yardımı ile kürtaj işlemi gerçekleştirilmekte ve gebeliğe son verilmektedir. İşlem sonrasında uygulanması gereken kontroller aksatılmamalı ve doktorun önerilerine eksiksiz bir şekilde uyulmalıdır. 

Kürtaj Öncesi

Kürtaj işlemine karar vermek her kadın için psikolojik açıdan oldukça zor bir süreçtir. Psikolojik ve sosyolojik baskılar nedeniyle problemler yaşayan kadınlara eşi ya da yakın çevresi tarafından destek olunması gerekmektedir. Kürtaj işleminden önce alanında tecrübeli bir doktor tercih edilmeli ve gerekli tetkikler ve muayeneler yaptırılmalıdır. Gebelik haftası belirlendikten sonra doktorun vereceği işlem tarihi gübü herhangi bir şey tüketilmemesi gerekmektedir. Anestezi uygulaması yapılacağı için doktora bu konuda merak edilen tüm sorular sorulmalıdır. Öyle ki 10 haftadan büyük gebeliklerin sonlandırılması işlemi kadın sağlığı açısından oldukça riskli bir durumdur.  Bu nedenle kesin karar alındığında uygulama için beklememek ve ertelememek gerekmektedir. 

Kürtaj Sonrası

Kürtaj sonrasında doktor önerilerine eksiksiz bir şekilde uyulmalı ve kullanılmasını önerdiği ilaçlar aksatılmamalıdır. Aynı zamanda kürtaj işleminden sonra yapılacak olan ayrıntılı jinekolojik muayene mutlaka gerçekleştirilmelidir. Ağrı, sancı ya da aşırı kanama gibi durumlarda ise mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Kürtaj Ne Kadar Sürer?

Kürtaj işlemi uygulanacak anestezi yöntemine ve gebelik haftasına bağlı olarak gerçekleştirilmektedir. Bu işlemin toplam süresi ortalama 1 saattir. Anestezi etkisi geçtiğinde ise hastaneden taburcu olunmaktadır. 

Kürtajın Riskleri Nelerdir?

Kürtaj işlemi sırasında yaşanabilecek riskler aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

- Gebeliğin sonlandırılamaması

- Rahim duvarına zarar verilmesi

- Kanama

- Anesteziye bağlı riskler

- Enfeksiyon

Kürtaj İşlemi Ağrılı mıdır?

Günümüzde gerçekleştirilen kürtaj işlemi ağrısız bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Hem kullanılan cihazların konforlu bir uygulama süreci sağlayacak nitelikte olması hem de anestezinin etkisi ile hasta herhangi bir acı ya da ağrı hissi duymamaktadır. 

Kürtaj Hakkında Genel Olarak Bilinmesi Gerekenler

Kürtaj işlemi yaklaşık 1 saat sürmektedir. Sağlık Bakanlığının belirlemesine göre kürtaj uygulaması gebeliğin ilk on haftasında uygulanabilmektedir. Bununla birlikte evli kadınların kürtaj işlemi yaptırabilmelerin eşinin rızasına, 18 yaşından küçüklerin kürtaj işlemi yaptırabilmeleri için ailelerinin rızasına ihtiyaç vardır. 

Kürtaj Fiyatları

Kürtaj işlemi gebelik haftasına ve uygulanacak anestezi türüne bağlı olarak ücretlendirilmektedir. Bu nedenle başvurulan doktora ayrıntılı bir şekilde muayene olunmalıdır. 

Online Randevu

Özay Oral - DoktorTakvimi.com