Tüp Bebek Nedir?

Kısırlık teşhisi konulan çiftler genellikle tüp bebek tedavisine başvurmaktadır. 1 yıl boyunca korunmasız bir şekilde deneyen anca gebelik teşhisi konulamayan hastalarda kısırlık tedavileri uygulanmaya başlanmaktadır. Bu tedavilerden en sık tercih edilen yöntem ise tüp bebek tedavisidir. Tüp bebek kadında üretilen yumurta hücreleri ile erkekte üretilen sprem hücrelerinin labarotuvar ortamında döllendirilmesi ve bu işlem sonucunda elde edilen embriyonun en ideal zamanda kadın rahmine yerleştirilmesi disiplinine dayanmaktadır. 

Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek tedavisi genellikle tüplerinde hasar bulunan kadınlarda ya da sperm sayısı ve kalitesinin yetersiz olduğu erkeklerde uygulanan bir yöntemdir. Bu uygulamada teknolojik ve bilimsel çalışmalar geliştikçe başarı oranı da artmaktadır. Normal yollarla bebek sahibi olamayan çiftler, tüp bebek tedavisi için tecrübeli doktor yönetiminde ve nitelikli bir şekilde yürütülen süreç sonunda büyük oranda başarı elde etmektedir. Tüp bebek tedavisi uzun bir süreci kapsamaktadır ve birtakım aşamaları bulunmaktadır. 

Tüp Bebek Tedavisi Aşamaları

Tüp bebek tedavisine başlanırken öncelikle kadın ve erkek üreme sistemi ayrıntılı bir şekilde muayene edilmekte ve birtakım testler uygulanmaktadır. Yapılan tetkikler ve muayene sonrasında tüp bebek tedavisine hazırlık aşaması yaşanmaktadır. Bu süreçte anne ve baba adayının sigara alkol ya da uyuşturucu gibi zararlı alışkanlıklardan uzaklaşması, anne adayının folik asit takviyesine başlaması, stresten uzak bir yaşam tarzının belirlenmesi ve nunun yanında dengeli beslenme ve ideal kiloya ulaşılması gerekmektedir. 

Tüp bebek tedavisinde bir sonraki aşama ise yumurtalıkların uyarılması sürecidir. Bu süreçte anne adayına uygun ilaçlarla yumurtalıkların uyarılması sağlanmakta ve ultrason ile kan tetkikleri ile değerlendirilmektedir. Bu aşama yaklaşık 10 ila 17 gün arasında sürmektedir. Tedavi sürecindeki bir sonraki aşama ise hormonların baskılanması aşamasıdır. Bu aşamada anne adayının vücudunun salgıladığı hormonların düzensiz üretilmesine engel olunmaktadır. Tedavi sürecindeki sonraki aşamalar ise yumurta toplama ve döllenme aşamalarıdır. Anestezi uygulaması altında toplanan yumurta hücrelerinin laboratuvar ortamında erkekten alınan sperm hücresiyle döllenmesi sağlanmaktadır. Sonki süreçte genetik tanı testi ve embriyo transferi işlemleri uygulanmaktadır. Bu aşamaların süresi ve biçimi hastadan hastaya değişkenlik göstermekle birlikte tüp bebek tedavisini yürüten doktorun ayrıntılı muayenesinden sonra kesin planlama yapılmaktadır. 

Tüp Bebek Merkezi

Tüp bebek merkezi; tüp bebek tedavilerinin yürütüldüğü özel olarak donatılmış sağlık merkezleridir. Tüp bebek merkezlerinin günümüz teknolojik imkanlarından yararlanılarak tasarlanması ve anne - baba adaylarına güven oluşturacak bir ortam sağlaması gerekmektedir. Uygulamaların tamamının tek bir çatı altında yapılacak olması ise bekleme süresini ve şehrin kaosunun oluşturacağı stres faktörlerini ortadan kaldırmaktadır. Tüp bebek tedavisi için alanında uzman ve tecrübeli doktorların tercih edilmesi tedavinin başarıya ulaşması için büyük önem taşımaktadır. 

Tüp Bebek Tedavisi Öncesi

Tüp bebek tedavisi öncesinde hem anne adayının hem de baba adayının dikkat etmesi gereken birtakım noktalar bulunmaktadır. Öncelikle tüp bebek tedavisi hakkında araştırmalar gerçekleştirilerek bilgi sahibi olunmalıdır. Doktor seçiminden sonra çiftlerin sağlık öykülerinin ayrıntılı bir şekilde doktora bildirilmesi gerekmektedir. Tedavi öncesinde ağır sporlar yapmaktan kaçınılmalı ve sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durulmalıdır. Baba adayının kullandığı iç çamaşırın çok dar olmamasına ya da kimyasal madde içeren ürünlerden yapılmamış olmamasına dikkat edilmelidir. 

Tüp bebek tedavisi öncesinde anne adayının ideal kilosunu koruması, dengeli beslenmesi, mineral ve vitamin takviyleri alması ile egzersiz programlarını aksatmaması gerekmektedir. Bununla birlikte bağışıklık sistemini güçlendirmesi, hamam ya da solaryum gibi vücudu zorlayıcı aktiviteleri yapmaması gerekmektedir. Genital bölge her ürlü enfeksiyon ve iltihap oluşumundan nitelikli bi şekilde korunmalıdır. 

Tüp Bebek Tedavisi Sonrası

Tüp bebek tedavisi aşamalarının en önemlisi embriyo transferi aşamasıdır. Bu aşama sonrasında birkaç saatlik yatak istirahatı yeterli olmaktadır. Birçok çift embriyo transferi sonrasında cinsel ilişki yaşanıp yaşanmayacağı konusunu merak etmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda transfer sonrasında cinsel ilişki embriyonun tutunma şansını arttırdığı gözlemlenmektedir. Ağır sporlardan kaçınılmalı ve stresten uzak ortamlarda bulunulmaldır. Tüp bebek tedavisinin başarısını etkileyen faktörlerden en önemlisi ise çiftlerin aralarında iletişimdir. İletişimin ve duygusal bağın güçlü olduğu çiftler, stres faktörlerini daha kolay atlatabilmekte ve tüp bebek tedavisi sonrasında büyük oranda başarı elde etmektedir. 

Online Randevu

Özay Oral - DoktorTakvimi.com