Tüp bebek tedavisini başarısı kuşkusuz her çift için farklı olacaktır. Tüp bebek tedavilerinde ne yazık ki her zaman başarılı sonuç elde etmek mümkün değildir. Tüp bebekte başarı şansı değerlendirilirken en önemli faktör anne adayının yaşıdır. Kadının yaş arttıkça tüp bebek başarısı azalmaktadır. Çünkü kadınların yumurtlama kapasiteleri yaşın ilerlemesi ile azalacak, yumurtlama kusurları oluşmaya başlayacaktır.

Genellikle iyi tüp bebek merkezlerinde kadının yaşı 35’ten daha küçük ise, tüm tedavi basamakları sorunsuz gitse bile, her denemede başarı oranı yaklaşık %50 civarındadır. 35-37 yaş grubunda hamilelik oranları %40-45’lere inmektedir. 38-40 yaş gurubunda ise bu oran ancak %30 civarındadır. Kadın yaşı 40-42 grubunda ise başarı %20’ye, 42’nin üstünde ise daha da düşük sayılara ulaşır. 45 yaş üzerinde her tüp bebek tedavisi denemesinde hamilelik şansı %5’in altındadır.

Anne adayının yaşının dışında diğer bazı faktörler de başarıyı etkilemektedir. Bunların başında erkeğin spermlerinin normal morfolojide olup olmaması ve endometriozis hastalığının mevcudiyeti gelmektedir.

Online Randevu

Özay Oral - DoktorTakvimi.com