Nedir?

Bir çeşit endoskopi yöntemi olan histeroskopi ile vajinal yoldan rahim ağzı ve rahime bakılabilmesi mümkün olmaktadır. Jinekolojik muayane sırasında doktor tarafından yapılabildiği gibi bazı durumlarda lokal veya genel anestesi ile de yapılmaktadır. Histerokospi ile rahim ağzındaki miyomlar, polipler ve diğer sorunlar görülebilir ve tedavi edilebilir. Ayrıca kamera ile net bir görüş sağlandığından biyopsi alma işlemi de rahatça yapılabilir.

Hangi durumlarda yapılır?

Hem tanı hem de tedavi amaçlı kullanılabilir. Hastalık belirtileri görüldüğünde jinekoloğunuz kesin tanı amaçlı histeroskopi yapabilir. Tanısı konmuş hastalıklarda tedavi için de kullanılmaktadır. Historoskopi yapılıken vajina kanalından küçük çaplı bir kamera ile girilir, rahim içi özel bir sıvı kullanılarak genişletilir ve net bir görüş sağlanır. Bu işlem doktor tarafından muayenehanede de yapılabileceği gibi ameliyathanede lokal veya genel anestezi altında da gerçekleştirilebilir.

Rahim hastalıklarının neler olduğunu görmek için tıklayınız.

Avantajları nelerdir?

En önemli avantajı, jinekolog tarafından muayene sırasında yapılabilmesidir. Ayrıca tüm rahim içi tabakası görüntülenebildiği için istenen her noktadan parça alınması mümkün olabilmektedir. Ayrıca bazı miyom tipleri ve poliplerin tedavisinde histeroskopi kesi olmadan, aynı gün içinde hasta taburcu olabilecek şekilde tedavi şansı sağlamaktadır.

Online Randevu