Bazı durumlarda infertilite problemi olan hastaların doğrudan tüp bebek tedavisiyaptırması gerekmektedir. Bu durumlar kadında iki taraflı tüplerin tıkalı olması ve erkekte sperm sayısının belli bir sınırın altında olmasıdır. Bu durumlarda tüp bebek tedavisi yapılması kaçınılmazdır.

Bu durumların dışında bazı hastalarda ise tüp bebek tedavisinin yapılması tercih edilmektedir. Örneğin farklı nedenlerle iki ya da daha fazla sayıda aşılama denenmesine rağmen gebelik elde dilemeyen hastalarda tüp bebek yapılmalıdır. Benzer şekilde anne adayının yaşının yumurtlama kapasitesinin hızla azaldığı 35 yaş üstünde de, başarı şansı daha düşük diğer tedavi yöntemleri ile zaman kaybetmeden, tüp bebek tedavisi denenmesi akıllıca bir yaklaşım olacaktır.

Tüm bu durumlar dışında ailevi genetik hastalıkları olan çiftlerde, tekrarlayan gebelik kaybı olanlarda genetik tarama yapılması amacıyla tüp bebek yapılabilir. Bu hastalarda tüp bebek tedavisi ile elde edilen embriyolarda yapılan biyopsi ile genetik araştırma yapılarak, genetik anomali tespit edilmeyen embriyolar seçilerek anne adayına transfer edilebilir.

Online Randevu

Özay Oral - DoktorTakvimi.com