Tüp bebek tedavisi ile elde edilen embriyolar transfer planlanan sayıdan fazla olduğunda dondurularak saklanılabilir. Bu durumda yapılan tedavi ile gebelik elde edilememesi durumunda dondurulmuş embriyolar çözülerek yeniden transfer edilebilir. Bu sayede anne adayı yeniden yumurtlama ilaçlarının uygulanmasına gerek kalmadan tüp bebek tedavisi ile şansını deneyebilir.

Embriyo dondurma işlemi, kriyoprotektan adı verilen kimyasal maddeler sayesinde, eksi 196°C’de sıvı nitrojen tankları içinde yapılmaktadır (vitrifikasyon). Bu tanklarda embriyolar kişiye özel bölgelerde saklanır. Yapılan bilimsel çalışmalar embriyoların sıvı nitrojen tankları içerisinde uzun süre sağlıklı bir şekilde saklanabildiğini göstermiştir. Embriyoların tüm kimyasal reaksiyonlar ve hücresel aktiviteleri bu sıvı nitrojen tanlarında durmaktadır. İstendiğinde bu embriyolar, transfer edilmek üzere çözülüp anne adayına transfer edilebilir.

Hangi Durumlarda Embriyo Dondurma Yapılır

1. Embriyo transferinden sonra geriye kalan kaliteli embriyolar imha edilmek yerine dondurulup gelecek denemelerde tekrar transfer edilmek için saklanabilir.

2. Yumurtlama ilaçları ile yumurtaların uyarılması esnasında “aşırı uyarılma sendromu” adı verilen (ovaryan hipersitmülasyon sendromu) tablonun ortaya çıkması durumunda, tüp bebek tedavisi iptal edilerek, tüm embriyolar daha sonra kullanılmak üzere dondurulabilir.

3. Embriyonun rahime tutunmasını sağlayan rahim iç zarının yeterince gelişemediği durumlarda elde edilen embriyolar dondurulabilir.

4. Gelecekte bebek düşünen, kemoterapi veya radyoterapi gerektiren kanser tedavisi hastalarında, tedavi öncesi tüp bebek uygulanarak embriyolar dondurulabilir. Böylece kanser tedavisi bittiğinde yumurtalıklar artık çalışmasa bile gebelik şansı denenebilir.

Dondurulan Embriyoların Saklama Süresi

Yapılan bilimsel çalışmalar dondurulmuş embriyoların 8-10 yıl gibi çok uzun süreler geçmiş bile olsa, çözüldüklerinde sağlıklı gebelik şansı verdiğini göstermiştir. Ancak ülkemizde mevcut yasalar nedeni ile dondurulmuş embriyolar sadece üç yıl boyunca sıvı nitrojen içerisinde saklanabilmektedir.

Online Randevu

Özay Oral - DoktorTakvimi.com