Kürtaj veya küretaj (rahim tahliyesi) rahim içindeki bir gebeliğin 10. haftadan önce sonlandırılmasıdır.

Anne adayının sağlığını riske atan hastalıkların varlığında, doğacak bebeğin hayatla bağdaşmayan anomalilere sahip olması durumunda 10. haftadan sonra da, yetkili kurulların izni alınarak, gebelik sonlandırılabilinir. Ayrıca bebeğin kalp atışlarının durması durumunda da her haftada gebelik sonlandırılmalıdır.

Kürtaj yasal sınırla içinde kadınlara verilmiş bir haktır. Bu cerrahi işlemin uygulanması sadece kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarınca yapılmalıdır. Her cerrahi işlem gibi bu prosedüründe belli riskleri mevcuttur ve bu komplikasyonlar yaşanması durumunda durumunuzun işin uzmanlarınca değerlendirmesi gerekecektir. Ayrıca düşük sağlayan ilaçlar hekim takibinde uygulanmaması durumunda inkomplet abortus (tamamlanmamış düşük) durumuna yol açarak ciddi kanama ve enfeksiyonlara yol açabilmektedir.

Kürtaj işlemi için evli olan kadınlarda, hem kendisinin hem de eşinin onayının alınması gerekir iken, 18 yaşının üzerindeki bekar kadınlar için kendi istekleri ile gebeliğin sonlandırılması mümkündür. Günümüzde kürtaj işlemi için modern vakum sistemleri ve travma yaratmayan enstrumanlar kullanılmaktadır.

Online Randevu

Özay Oral - DoktorTakvimi.com