İlk gecenizin kabusa dönüşmesini istemiyorsanız bu kontrolleri mutlaka yaptırın...

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Özay Oral, evlenecek kadının ilk kez bir cinsel tecrübesi olacaksa, evlenmeden önce yapılan bir jinekolojik muayenenin olabilecek olumsuzlukları önceden tespitte yararlı olacağını belirterek "Bu muayene ile örneğin kızlık zarının ve vagenin yapısal özelliği nedeni ile ilişkiyi imkansızlaştırması ya da zor olması ya da fazlaca kanamaya yol açacak olması hatta bazen vagene kadar yırtık oluşması olasılığı önceden tespit edilebilir varsa bir enfeksiyon tedavi edilebilir” dedi. 

Prof. Oral cinsel teması imkansız hale getiren nedenleri de şöyle sıraladı: "Bazen kızlık zarı tamamen kapalı, vagen hiç teşekkül etmemiş olabilir. Bunun yanı sıra psikolojik engeller de vardır. Vaginusmus adı verilen sebebi daha çok şuuraltı sebeplere bağlı olan, cinselliği çağrıştıran her şeyde, vagen etrafındaki kasların aşırı kasılması ile birlikte bacaklarını da kasmasıyla cinsel teması imkansız hale getiren bir durumdur. Tedavisi hastayı bilgilendirme ile başlar, yapısal bir problem veya ağrıya neden olacak faktörler varsa giderilir sorun hâlâ devam ediyorsa psikolojik tedavi önerilir. Eşlerden herhangi biri ilişkide ağrı duyuyorsa problem var demektir." 

Gizlilik Güvenliği

Erkeğin en büyük sorunları arasında sertleşme olduğunun altını çizen Prof. Dr. Oral, "Bu sorunun altında yatan çoğunlukla psikolojik nedenlerdir. İlk evlilikteki ilişkide bu konunun takip edildiğinin bilinmesi olumsuz etkileyebilir. Her iki eşinde bulundukları yer bakımından gizlilik güvenliği olması, sorunu önemli ölçüde çözer” dedi.

Online Randevu

Özay Oral - DoktorTakvimi.com