Gebelik Öncesi Danışma Hangi Konuları İçerir?

Gebelik öncesi dikkat etmeniz gereken konuları aşağıda bulabilirsiniz:

  • Öncelikle kendinize gebelik döneminizi birlikte geçireceğiniz, kendinizi güvende hissedeceğiniz bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı seçin.
  • Düzenli kullandığınız ilaçlar varsa, bu ilaçların gebelik döneminde kullanılıp kullanılamayacağını öğrenin.
  •  Bunun dışında olası durumlarda kullanma olasılığınız olan ilaçlar hakkında da bilgi sahibi olun.

Aşılarınızı tamamlayın… Hepatit aşısı, kızamıkçık (rubella) aşısı gibi gebelik süresince uygulanması önerilmeyen aşılarınızı gebelik öncesi yaptırın.

Pap-smear tetkikinizi yaptırın… Pap-smear sonucunuzun gerektirebileceği birçok cerrahi müdahale gebelik sırasında uygulanamayacağı için, gebelik öncesi bu tetkiki yaptırın.

Troid hormonlarınızı kontrol ettirin… Troid fonksiyon bozuklukları hem gebeliğin oluşmasında, hem de oluşan gebeliğin sağlıklı devam etmesinde problemlere yol açabilir. Bu durumlarla yüzleşmemek için troid hormonlarınıza gebelik öncesi baktırın.

Diş hekiminizi ziyaret edin… Diş problemlerinizin gebelik döneminde sıkıntı yaratmaması için gebe kalmadan bu problemlerden kurtulun.

Fazla kilolarınızdan kurtulun… Gebeliğe kilo fazlası ile başlamanız, gebelik süresince sizi bazı sıkıntıların beklediğinin göstergesidir.

Folik asit kullanmaya başlayın… Gebelikten en az üç ay öncesinden başlayarak folik asit kullanılması, nöral tüp defekti (omurilikte görülen açıklıklar) için koruyucu etki gösterir.

Sistemik bir taramadan geçin… Gebelik sırasında komplikasyonlara neden olabilecek diabetus mellitus (şeker hastalığı) gibi sistemik ya da myoma uteri (rahim iyi huylu tümörü) gibi jinekolojik hastalıklar yönünden tarama yaptırın.

Online Randevu

Özay Oral - DoktorTakvimi.com