Hepatit B ve Hepatit C Tanım

Hepatit hastalığı bazı virüslerin karaciğere yerleşerek bu dokusu tahrip etmesi ile gelişen durumdur. Hem hepatit-B hem de hepatit-C, kan ve tüm vücut sıvıları (tükürük, ter, idrar, semen, vajinal salgı gibi) ile bulaşmaktadır. Hepatit-B taşıyıcılığı toplumda yaklaşık %5-10 oranında görülmektedir, bu hastalar hastalıktan etkilenmemelerine rağmen etraflarına hastalığı yaymaktadırlar. Hepatit-B taşıyıcısı olan hastalarda kanda HBsAg testi pozitiftir.

Hepatit B ve Hepatit C Bulaşma

Her iki hepatit virüsü de sıklıkla şu şekilde bulaşmaktadır:

  • Enfekte kan ve kan ürünlerinin veya enjektörlerin kullanımı 
  • Prezervatif (Kondom, kılıf) kullanımı olmaksızın cinsel temas 
  • Taşıyıcı anneden doğum yoluyla bebeğe geçişi
  • Kuaförlerde iyi sterilize edilmemiş manikür - pedikür setleri , tıraş bıçakları 
  • Derideki bir çatlak veya açık yara ile temas eden enfekte vücut sıvısı 
  • İyi sterilize edilmemiş aletlerle kulak delme, dövme (tatoo), piercing, diş çektirme, sünnet yapılması
  • Makas ve diş fırçalarının ortak kullanılması

Hepatit B ve Hepatit C Klinik ve Tanı yöntemi

Hepatit-B virüsü ile temas eden her kişide hastalık belirtileri oluşmayabilir. Hastaların bir kısmında bağışıklık sistemince geliştirilen antikorlar virüsleri yok eder ve hastalık iyileşmiş olur. Bu hastalar artık hayat boyu bu virüslere karşı bağışıklık kazanmışlardır. Virüsle temas eden yaklaşık her on kişiden birinde bağışıklık sistemi virüsü yenemez ve virüs bir biçimde çoğalarak"kronik hastalık" oluşur. Hepatit-B hastalarında zaman içinde karaciğer yetmezliği, siroz ve karaciğer kanseri gibi durumların gelişme riski vardır. Hepatit-C virüsü daha seyrek görülür, ama daha sık kronik hastalığa neden olur. Karaciğer kanserlerinin altında yatan en sık nedenler hepatit virüsleridir.

Hepatit-B hastalığın veya taşıyıcılık durumunun etkili bir tedavisi yoktur. Hastalıktan korunmanın en etkili yolu AŞILANMAKTIR. Hepatit-C virüsü için henüz bir aşı geliştirilememiştir.

Online Randevu

Özay Oral - DoktorTakvimi.com