ÖZAY ORAL
Kadın Hastalıkları ve Doğum

06 Haziran 1956 tarihinde Artvin-Ardanuç’da doğdu. 1974 yılında başladığı Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni 1980 yılında bitirdi. 1985 yılında Zeynep Kamil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlığını aldı.

1992 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum bilim dalında doçentlik ünvanına sahip oldu. 1994 yılında Zeynep Kamil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum Klinik Şefi ve Başhekimi oldu. Bu süreç içinde ABD - Connecticut, New Haven’da Yale Üniversitesi’nde  incelemelerde bulundu.  Aynı hastanede Jinekolojik Endoskopi Cerrahi Servisinin kurucu klinik şefliği ve Yardımla Üreme (IVF) Merkezi konsültan şefliği görevlerini yürüttü.

2003 yılında Özel Kadın Hastalıkları Merkezini kurdu. Bu özel merkezde ağırlıklı olarak Minimal Invazif Jinekolojik Cerrahiuygulamaları, özellikle de laparoskopi ve histeroskopi konularında yoğun bir çalışma yürüttü.

2006 yılında Sakarya Üniversitesi’nde Profesörlük ünvanını aldı. Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin kurulmasında önemli katkılar sağlayarak 2011 yılı Şubat ayında  emekli oldu. Halen İstanbul Ataşehirde Özel Ofisinde hastalarını muayene etmekte, cerrahi işlem gerektiğinde anlaşmalı hastanelerde ameliyatlarını ve tüp bebek işlemlerini yapmaktadır.

Özellikle jinekolojik endoskopi tekniklerinin tanınması ve daha yaygın kullanılması için çalışmalar yapmış, kongre ve kurslar düzenlenmesinde rol almış, çeşitli sunumlarda sunumlar ve oturum başkanlığı yapmıştır. Jinekolojik Endoskopi Derneği (JED), Minimal İnvazif Jinekolojik Cerrahi Derneği (MİJİD) ve American Association of Gynecologic Laparoskopists (AAGL) üyesidir. Uzmanlık alanı ile ilgili çok sayıda yerli ve yabancı SCI dergide yayınlanmış olan akademik çalışmanın sahibi olan Prof. Dr. Özay Oral, birçok dergide editör olarak da görev almaktadır. 2010 yılında “Histeroskopi”, 2011 yılında ise “JinekolojikLaparoskopi” konularında kitapları yayınlanmıştır.

Online Randevu

Özay Oral - DoktorTakvimi.com