Nedir?

Laparoskopi bir endoskopi türüdür ve en basit anlatımı ile hastanın karın boşluğuna kamera yardımıyla bakılmasıdır. Bu sayede tüm genital organlar izlenebilir. Göbek deliğinden açılan küçük bir delikten karın boşluğuna sokulan kamera ile hastalıkların ve tümörlerin tespiti mümkün olmaktadır.

Hangi durumlarda yapılır?

Laparoskopi (yanlış olarak laporoskopi de denilmektedir) iki nedenden dolayı yapılır. Bunlarda ilki tanı koymak, ikincisi ise tedavi amaçlıdır.

Kısırlık, kasık ağrıları ve gerekli diğer durumlarda tanının ortaya konulması amacı ile doktorunuz tarafından laporoskopi uygulanılabilir. Hastalığa müdahale amaçlı yapılan lapoaroskopi ise sıklıkla tüplerin bağlanması, kistlerin çıkartılması, yapışıklıkların açılması, dış gebeliğin tedavisi ve rahmin çıkartılması gibi durumlarda kullanılmaktadır. Artık günümüzde tüm cerrahi planlanan hastalar için laparoskopik yaklaşım ön planda tercih eilmektedir.

Rahim hastalıklarının neler olduğunu görmek için tıklayınız.

Avantajları nelerdir?

En önemli avantajları, açık ameliyatlarda oluşan enfeksiyon kapma riskinin en aza indirilmesi ve çok daha kısa sürede iyileşme sağlanmasıdır. İşlem sırasında kesi olmadığı, sadece küçük bir delik açıldığı için çok daha az ağrı olur ve işlem sonrasında iz kalmaz. Ayrıca kullanılan kameralar sayesinde birçok hastalıkta ameliyat sırasında cerrahın görüş sahası açık ameliyatlara göre daha iyi olmakta ve operasyon daha güvenli yapılmaktadır.

Online Randevu

Özay Oral - DoktorTakvimi.com