Günümüzde kadınların sosyal hayatta daha aktif rol üstlenmeleri beraberinde beklentilerin de değişmesine neden olmuştur. Artık cerrahi sonrası uzun süre hastanede kalmak, iyileşmek için haftalarca beklemek tarihe karıştı. Hastalar artık ameliyat sonrası karınlarında kocaman izlerle yaşamak istemiyorlar. Laparoskopik cerrahi tüm bu nedenlerle günümüzde ilk tercih edilen operasyon tekniğidir.

Laparoskopik cerrahide göbek çukuruna açılan 1 santimetrelik kesiden sokulan teleskop ile karın içindeki organlar izlenilir. Kasık bölgesine açılan iki ya da üç adet 0,5 santimetrelik kesi içinden ilerletilen cerrahi enstrumanlar ile operasyon uygulanır. Laparoskopik cerrahi günümüzde tüm jinekolojik patolojilerin tedavisinde uygulanabilmektedir.

Laparoskopik cerrahi sonrası hastalarımız çoğu zaman aynı gün taburcu edilmektedir. Cerrahi sonrası ağrılar, ağrı kesiciler ile kolayca kontrol edilebilir düzeydedir. Toplam iyileşme süresi, yapılan cerrahiye bağlı olarak değişmekle birlikte, 3–5 gün arasındadır. Ardından hastalarımız sosyal hayatlarına ameliyat olmamışçasına dönebilmektedirler. Ayrıca geniş yara izlerinin yerini, sadece 0,5 santimetrelik kesi yerlerinde fark edilemeyecek kadar küçük izler almaktadır.

Laparoskopik cerrahi tecrübeli ekipler tarafından uygulandığında klasik ameliyat tekniklerinden daha az komplikasyon görülen, daha kısa sürede tamamlanabilen bir tekniktir.

Online Randevu

Özay Oral - DoktorTakvimi.com